JAK SMAROWAĆ ŁAŃCUCHY? – porady

Łańcuch podnoszenia jest ważną o ile nie najważniejszą częścią wózka widłowego i wymaga szczególnej uwagi. Jego żywotność jednak zależy od użytkowania i konserwacji.

Każdy układ nie ważne czy mechaniczny, prosty lub złożony, wymaga ciągłego smarowania w celu zapewnienia perfekcyjnej pracy i ochrony. Bardzo ważne jest, aby łańcuchy podnoszenia były regularnie smarowane przeznaczonymi do tego profesjonalnymi środkami. Smarując łańcuch, zapewniasz mu optymalną wydajność i dłuższą żywotność.

JAK ROZPOZNAĆ DOBRY ŚRODEK SMARNY?
Na początek musimy pamiętać, że środek smarny nie jest smarem. Środek smarny ma konsystencję płynną (spray); jeśli jego konsystencja jest stałą, mówimy o smarze.

Zawsze używaj środka smarnego dostosowanego do Twoich łańcuchów. Najbardziej odpowiedni jest smar w aerozolu. Tego typu środek smarny przenika między płytami i sworzniami zapobiegając powstawaniu rdzy.

Jak smarować łańcuch?

Czyszczenie
Jeśli chodzi o konserwację łańcucha wystarczy użyć aerozolu aby usunąć zanieczyszczenia, które pozostały w ogniwach. Piasek, kurz i inne zanieczyszczenia, które przyklejają się do łańcucha mają efekt ścierny i znacznie skracają jego żywotność. Należy je czyścić wyłącznie przy użyciu pochodnych parafiny, takich jak ropa naftowa lub benzyna. Nigdy nie czyścić łańcuchów myjką wysokociśnieniową, sprężonym powietrzem lub środkami chemicznymi, gdyż doprowadza to do ich większego zużycia.

Smarowanie
Przy smarowaniu łańcuch nie powinien być rozciągnięty. Zawsze rozpylaj środek smarny po wewnętrznej stronie ogniw łańcucha, a nie po bokach ponieważ ogniwa nie będą nasmarowane. Jeśli smarujesz wnętrze ogniw środek smarny pozostanie na swoim miejscu dłużej. Łańcuch musi być z pewnością dobrze nasmarowany we wszystkich miejscach, w których styka się z rolką prowadzącą.

JAK CZĘSTO NALEŻY SMAROWAĆ?
Wszystko zależy od środowiska, w którym znajduje się wózek widłowy, czasami musimy smarować go codziennie a w łagodniejszym środowisku co miesiąc. Wózek widłowy, który jeździ na zewnątrz lub w zapylonych pomieszczeniach, będzie wymagał częstszego smarowania niż wózek widłowy używany w czystym magazynie.

KIEDY NALEŻY WYMIENIĆ ŁAŃCUCH PODNOSZENIA?
Wózek widłowy podnosi setki kilogramów dziennie. W „normalnych" okolicznościach okres żywotności łańcucha to 3 do 5 lat. Do pomiaru łańcucha niezbędny jest miarka zużycia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami łańcuch jest zużyty przy wydłużeniu się o 3% na rolce prowadzącej. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy wymianę łańcuchów, które wydłużyły się o 2% w stosunku do oryginalnej długości.

W przypadku uszkodzenia mechanicznego zaleca się również natychmiastową wymianę łańcucha, ponieważ prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia po pewnym czasie. Pamiętajmy, że wymianę łańcucha najlepiej zlećić wykwalifikowanemu serwisowi.

Sprawdzanie łańcuchów musi być codzienną rutyną, jednak systematyczną kontrolę zlecaj specjaliście.

Wniosek: im lepiej konserwujesz łańcuch przy pomocy dobrego środka smarnego, tym lepiej zapobiegasz ryzyku pęknięcia i przedwczesnego zużycia, co bezpośrednio przenosi się na produktywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *