JAKIE OŚWIETLENIA WYBRAĆ DO TWOJEGO WÓZKA WIDŁOWEGO?

Ponad 30% najcięższych wypadków przy pracy uczestniczy maszyna, a dokładniej ich widoczność w środowisku pracy. Również dla Ciebie, jako operatora wózka widłowego, czy właściciela firmy, ważne jest, aby twoja maszyna była wystarczająco widoczna w miejscu pracy. Upewnij się, że nie tylko dobrze widzisz otoczenie, ale również, że wszyscy z łatwością dostrzegają maszyny w Twojej firmie i wokół niej. Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg wskazówek, jak w pełni oświetlić Twój wózek widłowy.

JAKIE ŚWIATŁA ROBOCZE SĄ OBOWIĄZKOWE?
Zgodnie z prawem Twój wózek widłowy musi być wyposażony w system oświetlenia, który w wystarczającym stopniu gwarantuje bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywanych prac (chba, że instrukcja DTR świadczy inaczej). Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest montaż lamp LED lub halogenowych na karetce lub dachu ochronnym. W ten sposób uzyskasz dużą rozświetloną strefę dla wózka widłowego. Osobiście polecamy montaż świateł LED na kabinie wózka, zwiększają one bezpieczeństwo i polepszają widoczność nawet w ciemnych miejscach, takich jak magazyny.

CZY MOŻESZ TERAZ WJECHAĆ SWOIM WÓZKIEM WIDŁOWYM NA DROGĘ PUBLICZNĄ?
Tak, ale należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Wiążą się z tym również inne wymogi. Ponadto Twój wózek widłowy musi być wyposażony w:

  • Zarówno światło mijania, jak i przednie światło pozycyjne
  • Kierunkowskazy z przodu i z tyłu
  • Światła awaryjne
  • Czerwony trójkąt odblaskowy z tyłu
  • Dwa światła tylne
  • Dwa światła hamowania
  • Co najmniej dwa reflektory

Ostatecznie wszystkie światła muszą posiadać oznaczenie E, aby mogły być dopuszczone do ruchu na drogach publicznych.

SPRAW, ABY TWÓJ WÓZEK WIDŁOWY BYŁ BEZPIECZNIEJSZY
Standardowe wyposażenie wózka widłowego gwarantuje, że jako kierowca będziesz widział, gdzie jedziesz i wszystko co Cię otacza. Na rynku dostępnych jest kilka świateł ostrzegawczych, które ostrzegają również osoby postronne o zbliżającej się maszynie.

NIEBIESKIE ŚWIATŁO OSTRZEGAWCZE

Czerwone lub niebieskie światło punktowe na podłodze przed lub za wózkiem widłowym pozwala każdemu zobaczyć nadjeżdżającą maszynę. Niebieski spot, lampa ostrzegawcza, może być łatwo zamontowana na górnej części maszyny. Zobacz wpis na blogu

ŚWIATŁO STREFY CZERWONEJ

Za pomocą światła, które wyznacza czerwoną strefę wzdłuż maszyny, można wyznaczyć bezpieczną odległość dla każdego w miejscu pracy. Można je również zamontować w połączeniu z niebieskim spotem. Dzięki połączeniu tych świateł ostrzegawczych można utworzyć bezpieczną strefę z przodu, z tyłu i z boku wózka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *