Odpowiednie oświetlenie wózka widłowego – zwiększenie bezpieczeństwa!

Połączenie wózków i pieszych w magazynach jest często przepisem na wypadek. Dlatego też z każdym ciągle koncentrujemy się na poszukiwaniu nowych sposobów na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy, zarówno dla człowieka, jak i dla maszyny. Przedstawiamy Ci: projekcyjne światła ostrzegawcze. Te wysoce funkcjonalne lampy bezpieczeństwa do wózków widłowych umożliwiają łatwe unikanie kolizji. 

CO TO SĄ PROJEKCYJNE ŚWIATŁA OSTRZEGAWCZE?
Jak sama nazwa wskazuje, światła te wyświetlają wizualne ostrzeżenia wokół wózków widłowych (lub innych maszyn), które informują osoby pracujące w pobliżu. Projektowane światła zwiększają bezpieczeństwo, informując ludzi, w którym kierunku porusza się maszyna. Są one również wykorzystywane do stworzenia strefy bezpieczeństwa wokół maszyny, która ułatwia pieszym uniknięcie zbyt bliskiego podejścia do wózka. Ostrzeżenie wizualne lepiej wyróżnia się w hałaśliwym otoczeniu, więc nie ma potrzeby martwić się, że ważne sygnały ostrzegawcze zostaną wchłonięte przez dźwięki otoczenia – może się to zdarzyć w przypadku systemów opartych na dźwięku, takich jak alarmy awaryjne, sygnały cofania, czy popularny sygnał dźwiękowy (klakson).

MONTAŻ I ŁATWA OBSŁUGA
Lampy te są proste do zamontowania w wózku widłowym. Montuje się je bezpośrednio z przodu, z tyłu i po obu stronach wózka widłowego (lub innej maszyny). Większość wózków widłowych posiada nawiercone otwory do montażu świateł ostrzegawczych i roboczych, jeśli takich nie ma należy uszykować je wraz z wiązkami. Lampy bezpieczeństwa są także wyposażone w uchwyty, które łatwo mocuje się do wózka widłowego bez konieczności wiercenia.

RÓŻNE KSZTAŁTY DLA RÓŻNYCH OSTRZEŻEŃ
Światła bezpieczeństwa do wózków widłowych są dostępne w różnych modelach o różnych wyświetlanych kształtach:

  • spot – powszechnie stosowane w magazynach
  • strzałka – zyskują na popularności dzięki swojej dodatkowej funkcji: z łatwością informują o kierunku, w którym porusza się maszyna
  • łuk – są zamontowane z tyłu maszyny i optycznie podkreślają podświetlonym łukiem strefę bezpieczeństwa z tyłu maszyny.

Światła, które montuje się na boku maszyny, stanowią ważny element kompletnego systemu bezpieczeństwa. Wyznaczają one linię wzdłuż maszyny. W przypadku połączenia świateł bezpieczeństwa montowanych z boku wózka widłowego z oświetleniem z przodu i z tyłu maszyny, tworzą one pełną strefę bezpieczeństwa. 

Istnieją również światła o różnych kształtach, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo. Na przykład, trójkąty są rozpoznawalne jako mające takie samo znaczenie jak znaki drogowe. Trójkątne światełko wskazuje przechodniom, że muszą ustąpić miejsca maszynie, wykorzystując kształt, który znają z jazdy po drogach.

WIELE KOLORÓW BEZPIECZEŃSTWA
Najczęstszymi kolorami wybieranymi przez użytkowników świateł ostrzegawczych są czerwony i niebieski. Dlaczego? Czerwone światła są automatycznie kojarzone z niebezpieczeństwem. Natomiast niebieskie światła mają najlepszą widoczność na powierzchniach betonowych, dzięki czemu są dobrze widoczne w środowisku magazynowym. Te lampy bezpieczeństwa do wózków widłowych są dostępne również w innych kolorach, np. zielonym. Wybór koloru całkowicie zależy od życzeń użytkownika, a nie od konkretnych standardów. Jest to system bezpieczeństwa, który można całkowicie dostosować do potrzeb każdego indywidualnego użytkownika i miejsca pracy. Nie obowiązują tu żadne przepisy UDT regulujące kolorystykę.

Jesteś ciekaw, jakie światła bezpieczeństwa mamy w ofercie? Sprawdź nasz SKLEP. A może szukasz innych sposobów, aby uczynić swoje miejsce pracy bezpieczniejszym? Napisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *