JAK UNIKNĄĆ ZUŻYCIA KÓŁ W WÓZKACH PALETOWYCH?

Czy Twoje koła i rolki w wózku paletowym szybko się zużywają? Bardzo łatwo możesz to zmienić, na początek jednak musisz poznać przyczyny ich nadmiernego zużycia.

Jest kilka czynników wpływających na zużycie kół i rolek:

  • materiał, z którego są wykonane
  • miejsca przechowywania wózka paletowego
  • warunki pracy

JAKI TYP KÓŁ MA TWÓJ WÓZEK PALETOWY?
Koła mogą być wykonane z różnych materiałów. Jakie wybrałeś? PU czy VU? Najprawdopodobniej większość z nas wybierze najtańszą i najbardziej standardową wersję, czyli koła PU (poliuretanowe). Jeśli nie używasz wózka paletowego na gładkiej powierzchni i tylko do transportu lekkich i średnich ładunków, jest to właściwy wybór. Przewozisz ciężkie ładunki lub pracujesz na twardszej nawierzchni? Wybierz koła VU (vulkollan). Są one droższe niż wersja PU, ale w zamian otrzymujesz lepszą jakość i dłuższy okres użytkowania.

PU

VU

ODPOWIEDNIE MIEJSCE NA WÓZEK PALETOWY.
Po zamontowaniu odpowiednich kół ważne jest, aby wózek był przechowywany we właściwym miejscu. Jeśli przechowujesz go na zewnątrz lub w skrajnie zimnym miejscu, łożyska kół szybciej rdzewieją, jak również wszystkie inneg elementy wózka. Nie masz innej możliwości niż przechowywanie na zewnątrz? Należy wybrać koła z łożyskami ze stali nierdzewnej. Standardowo w kole nie ma łożyska ze stali nierdzewnej. Jeśli wiesz, że wózek na pewno będzie przechowywany na zewnątrz, wybierz tą opcję.

Nie masz w wózku łożysk ze stali nierdzewnej a mimo to wózek stoi na zewnątrz? Spróbuj znaleźć odpowiednie miejsce, dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów.

UTRZYMUJ WÓZEK W CZYSTOŚCI
Czasami wszyscy tak mamy – stawiamy wózek z boku z myślą „jutro go wyczyszcze" zazwyczaj jednak do tego nie dochodzi, a w efekcie końcowym wózek zaczyna niszczeć na naszych oczach (i na własne życzenie). Gdy zanieczyszczenia, takie jak taśma samoprzylepna lub druty, owijają się wokół koła przyczyniają się do przedwczesnego zużycie. Zauważyłeś, że coś jest owinięte wokół kół? Jak najszybciej usuń to zanieczyszczenie. Przez tarcie podłoża z zanieczyszczeniem, który wisi wokół koła lub pomiędzy nim stopniowo dochodzi do większych uszkodzeń.

LEPIEJ WYBRAĆ DŁUŻSZĄ DROGĘ
Przejechać przez krawężnik czy nie? Wybór jest zazwyczaj jeden każdy z nas wybiera najkrótszą drogę jednak jeżeli używasz wózka paletowego lepiej wybierz dłuższą drogę. W przypadku opuszczania załadowanej palety z określonej wysokości, np. stopnia lub krawężnika, istnieje duże ryzyko pęknięcia kółek. Być może nie za pierwszym razem. Jeśli jednak zrobisz to kilkakrotnie, zwiększy się ryzyko uszkodzenia koła.

WÓZEK WIDŁOWY MUSI SIĘ TOCZYĆ, PRAWDA?
Zgadza się! Jest to jednak zależne od Ciebie. Wszystko ma związek z ciężarem przewożonego ładunku. Nigdy nie zostawiaj załadowanego wózka paletowego. Doprowadzi to do spłaszczenia krawędzi na kołach. Ten sam problem występuje w przypadku zablokowanych kół. Odciągnięcie wózka spowoduje silny wstrząs, który uszkodzi koła. Oczywiście można jechać paleciarką dalej, ale w międzyczasie koło zostanie uszkodzone.

Podumowując pamiętaj, aby prawidłowo stosować paleciarkę. Przechowuj odpowiednio wózek i używaj go zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednio do jego obciążenia, nie pozosrtawiaj łądunku na długie godziny i pamiętaj o częstym czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *