Wskazówki dotyczące wózka widłowego: przejście na lit do przechowywania w chłodni

Szybkie ładowanie i brak wymiany baterii to powody, dla których akumulatory litowo-jonowe są uważane za dobrze przystosowane do wielozmianowych operacji przechowywania w chłodniach.

Wszystkie te mrożonki, subskrypcyjne zestawy posiłków oraz chłodzona żywność i napoje, które konsumenci coraz częściej kupują, wraz z lekami, które muszą być przechowywane w niskiej temperaturze, oznaczają potrzebę większej ilości przechowywania w chłodniach. Firma analityczna Grandview Research przewiduje, że sektor magazynów chłodniczych będzie się rozwijał w łącznym rocznym tempie wzrostu wynoszącym 13,5% w latach 2021-2028.

Niektóre firmy w chłodniach mogą zdecydować się na zautomatyzowane systemy przechowywania i pobierania lub inną automatyzację, aby zminimalizować potrzebę stosowania wózków widłowych. Jednak w przypadku wielu chłodni do obsługi towarów wykorzystuje się elektryczne wózki widłowe.

Chłodnia jest trudnym środowiskiem ze względu na sposób, w jaki zimno negatywnie wpływa na normalną pojemność konwencjonalnego akumulatora kwasowo-ołowiowego oraz problemy związane z kondensacją, gdy widlaki poruszają się między chłodniami a częściami otoczenia obiektu w celu wymiany akumulatorów i ładowania.

Akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) stanowią okazję do obniżenia kosztów i poprawy wydajności w przypadku chłodni, ponieważ akumulatory litowo-jonowe umożliwiają szybkie ładowanie zamiast wymiany akumulatorów, wyjaśnia Robin Schneider, dyrektor marketingu w Green Cubes Technology Corp. producent i dostawca systemów zasilania litowego dla producentów OEM i klientów korporacyjnych. Dodaje, że dzięki zastosowaniu zintegrowanego ogrzewania akumulatora w bateriach litowo-jonowych, ich moc nie traci pojemności w niskich temperaturach, jak w przypadku ekwiwalentu kwasowo-ołowiowego.

Te zalety akumulatorów litowo-jonowych oraz inne, takie jak minimalna konserwacja, zwiększają wartość dodaną czasu dla wózków widłowych i operatorów. „Chodzi o wydajność operatorów i większą wartość sprzętu”, mówi Schneider.

Akumulatory litowe mają znacznie wyższą cenę niż odpowiedniki akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale zwrot jest wysoki w przypadku pracy wielozmianowej, w której zalety ładowania okazjonalnego, w tym potrzeba tylko jednego akumulatora na wózek, kumulują się szybciej, mówi Schneider. Eliminacja wymiany niesie ze sobą również inne korzyści, takie jak brak potrzeby pomieszczenia na akumulator, co pozwala odzyskać przestrzeń magazynową, oraz brak wysiłku związanego z podnoszeniem ciężkich akumulatorów podczas wymiany.

Podczas gdy akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą działać odpowiednio w chłodniach w przypadku lżejszych scenariuszy użytkowania, ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z litu oznacza, że ​​wystarczy jeden akumulator na wózek widłowy, a czas poświęcony na wymianę akumulatorów i konserwację jest eliminowany, dzięki czemu akumulator litowo-jonowy jest atrakcyjny dla całodobowego przechowywanie w chłodni. Jednak, dodaje Schneider, niektóre inne, mniej znane funkcje litowo-jonowe mogą pomóc w płynnym przejściu.

Po pierwsze, zintegrowane elementy grzejne, które są częścią akumulatora litowo-jonowego, oznaczają, że ładowanie może odbywać się w chłodni, co zmniejsza obawy o kondensację. Niektóre obiekty umieszczają ładowarki litowo-jonowe tuż poza chłodnią, ale prowadzą kable wewnątrz do miejsca, w którym widlaki są zaparkowane w celu okazjonalnego ładowania, mówi Schneider.

Baterie litowo-jonowe mają zintegrowaną elektronikę, która umożliwia zdalne monitorowanie za pomocą technologii IoT, która według Schneidera umożliwia centralny, oparty na sieci Web nadzór nad sposobem używania i ładowania baterii.

„Elektronika wewnątrz baterii faktycznie monitoruje każdą komórkę w czasie rzeczywistym, komunikując się za pośrednictwem technologii IoT”, mówi Schneider. „Jest to sposób na zdalne monitorowanie akumulatorów, aby upewnić się, że każdy akumulator jest optymalnie wykorzystywany, a operatorzy odpowiednio je ładują. I nie tylko może pomóc w praktykach ładowania, ale może być wykorzystany do obniżenia kosztów, ponieważ trendy mogą wskazywać, że operacja nie wymaga całej pojemności akumulatora, którą uważała za potrzebną, i może wskazywać, że jedna bateria jest używana w sposób ciągły, podczas gdy inne są wykorzystywane w niewystarczającym stopniu”.

Firmy analityczne przewidują znaczne zyski dla akumulatorów litowo-jonowych w ciągu najbliższych kilku lat, ale w przypadku pojedynczych operacji zwykle nie jest to trudne przejście z kwasówki na lit, mówi Schneider. Firmy często dokonują zmiany etapowej, ponieważ konwencjonalne akumulatory kwasowo-ołowiowe dobiegają końca.

„Niektórzy z naszych klientów specjalnie wyznaczyli jednego ze swoich najlepszych operatorów jako pierwszego, który wypróbuje lit, aby pomóc w płynnym przejściu”, mówi Schneider. „Zapewnienie przestrzegania zaleceń dotyczących ładowania jest również świetnym zastosowaniem do monitorowania akumulatorów IoT – aby zobaczyć, kto stosuje się do najlepszych praktyk, a kto nie”.

Źródło: Tekst: Modern Materials Handling – Roberto Michel, Zdjęcie: ep-ep.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *